A geoparkok olyan területek, amelyek gazdag és különleges földtudományi örökséggel várják a látogatókat. Pillantson bele Ön is a nemzetközileg elismert Bakony–Balaton UNESCO Globális Geopark „földtani kincsesládájába”!

geopark geoturaHa természeti értékekről – illetve azok védelemről – esik szó, az emberek túlnyomó többsége ma is párába burkolózó esőerdőkre, színpompás madarakra, gyönyörű virágokat hozó lágyszárúakra gondol. Hogy mit lehet „szeretni” egy sziklafalon, egy útbevágáson, rideg és néma köveken?... Az előzőekkel azonos rangú, élettelen természeti értékek jelentőségének hangsúlyozása (a barlangok védelmén túl) sokáig nem talált különösebb visszhangra nemzetközi szinten, de idővel egyre többen szóltak földtani örökségünk megőrzésének és bemutatásának fontosságáról. Nem túlzás állítani, hogy az Európai Geopark Hálózat megalakulása e téren kedvező eredményeket ért el.
Egy geoparkban számos olyan földtani, felszínalaktani értéket találunk, amely tudományos és oktatási jelentősége, ritkasága, valamint esztétikai értéke miatt egyaránt kiemelkedő (ha a fajok és életközösségek sokszínűségének leírására megalkottuk a biodiverzitás fogalmát, miért ne használhatnánk a geodiverzitás kifejezést?).
geopark CzGyA „szelíd”, fenntartható jellegű geoturizmuson keresztül egy megfelelően nagy kiterjedésű geopark képes a helyi gazdaság fejlődését is szolgálni (erre jó példa a Csodabogyós-barlang kalandturisztikai hasznosítása, hiszen – egy velünk kötött szerződés keretében – a túrákat helyi barlangászok vezetik). A geoparkok egyik alapvető feladata a földtudományi örökség jelentőségének tudatosítása – nem csupán a látogatók, de a helyben élők körében is. A geológiai értékek eladásához, károsításához egy geopark semmilyen körülmények között nem nyújthat segédkezet (ősmaradványok, ásványok árusítása stb.). A komplex jelleget hangsúlyozva fontos kiemelni, hogy a geoparkok területén jelentős történelmi, kulturális és ökológiai értékek is vannak.
A helyi közösségek és szervezetek bevonása alapvetően lényeges (gondoljunk csak arra, hogy pl. egy hulladékkal telehordott víznyelő, egy elhanyagolt alapszelvény vagy felhagyott kőfejtő kitisztításában milyen fontos szerepe lehet egy helyi természetvédelmi egyesületnek). A geoparkot irányító szervezet (esetünkben a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság) kidolgozza, hogy az együttműködő partnerekkel karöltve a szervezet milyen módon kapcsolódjon be a környezeti nevelésbe, oktatásba és tudományos kutatásokba, valamint következetesen megvalósít egy olyan kezelési/működtetési tervet, amely részletesen kifejti, hogy a helyben élők gazdasági érdekei hogyan harmonizálhatnak a különböző természeti és táji értékek megóvásával. Végül, de nem utolsó sorban a geoparkok a nemzetközi hálózat tagjaiként élő kapcsolatokat ápolnak társ-szervezetekkel, amely során a partnerek által bemutatott értékekre, az ottani tevékenységre kölcsönösen felhívják a látogatók figyelmét.
Látható tehát, hogy a geopark nem egy újabb, korlátozásokkal járó védett területi kategória, nem (pusztán) földtudományi park, és nem földtani alapszelvények, tanösvények sokasága.

Büszkék vagyunk arra, hogy a Bakony–Balaton Geopark 2012 ősze óta teljes jogú tagja az Európai Geopark Hálózatnak, melynek tagjai 2015 novembere óta az UNESCO döntése alapján UNESCO Globális Geoparkokként működhetnek tovább, illetve a világ más földrészein működő geoparkokkal együtt összesen 120 geopark megkapta az UNESCO Globális Geopark elismerést.

Ismerje meg gazdag geoturisztikai kínálátunkat, változatos programjainkat a Bakony–Balaton Geopark weboldalán!

For you / Für Sie

flags

Mikor indul túra?

Március 2024
H K Sz Cs P Szo V
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Április 2024
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
facebook
 

Kapcsolat

+36 30 306 6050
+36 30 237 3759
tura@csodabogyos.hu